4. května 1645 se švédské vojsko pod velením generála Torstenssona rozložilo u Brna. Podle všech zpráv bylo zřejmé, že posádka města je malá a město má slabé zásoby potravin i střeliva. Torstensson se proto nejprve rozhodl vyzvat velitele posádky, aby se dobrovolně vzdal. Brzy však zjistil, že veškeré vyjednávání je marné. Švédi tedy osadili všechny kláštery, kostely a budovy kolem Brna a zahájili dobývání.

Známá a slavná je historie dobývání města Brna švédskou armádou. Na její počest se letos již po třicáté uskuteční recesní víkendová akce, na které se střetnou dvě mocná vojska. Tentokráte se drtivému útoku do srdce Švédska, který vedou hrdinní Moravané v čele s plukovníkem Raduitem de Souchem postaví statečná švédská armáda generála Lenarta Torstensona.

Dvě armády, dva dny, které rozhodnou... Kdo vyhraje tentokrát?

Více fotek na http://moravskehvozdy.cz/

/obsah/001/uvod.png

Verbovací výzva

Protože každá armáda potřebuje příliv nové krve (a tady jde hned o dvě vojska), letos jsme připravili speciální ocenění pro nejlepší verbíře. Každý, kdo k přihlášení na Moravské hvozdy zláká alespoň tři nové duše (tedy někoho kdo se hvozdů buď neúčastnil nikdy nebo naposledy v roce 2010), získá jedinečnou brašnu na koule s logem akce zdarma. Jména vámi zverbovaných odvedenců pošlete zvlášť na mail a jako předmět uveďte "Modrá/červená brašna" (podle preferované barvy).

Neverbující si mohou tuto brašnu objednat. Cena jedné brašny je 80 Kč/za kus. Tuto částku pošlete zároveň s platbou za registraci. Celková částka bude tedy 730,-. Pokud si koupi rozmyslíte později, je třeba zaplatit částku 80,- na stejné číslo účtu a do poznámky napsat MH - "Modrá/červená brašna" - vaše jméno a příjmení.

Základní informace

Akce je určena pro osoby starší 18 let.

Jaký bude průběh akce

Sraz všech účastníků proběhne v pátek 10.10.2014 mezi 18:30 a 20:00 na základní škole v Lipovci (okres Blansko). Hned po nahlášení se na registraci budou mít bojovníci čas na přípravu bojového vybavení, tj. volně letících koulí a koulí na gumičce podle předepsaného vzoru. Večer zakončí slavnostní verbování a nástup obou armád. V sobotu a v neděli pak proběhne množství bitev a klání, ve kterých budou moci obě chrabré armády prokázat své bojové umění. Předpokládaný konec akce je v neděli 12.10. mezi 14. až 15. hodinou.

Kde se akce koná

Letošní Moravské hvozdy budou mít základnu na ZŠ v Lipovci (Jihomoravský kraj, okres Blansko).

Jak se na akci dostanete bez auta z Brna

Autobusem č. 201 (směr Blansko) ze Staré osady do Jedovnic (zastávka Jedovnice, náměstí) a dále autobusem č. 231 (směr Studnice) do Lipovce (zastávka Lipovec, kravín). Zastávka v Lipovci je hned u školy.

Jak se na akci dostanete bez auta z Prahy

Nejlépe nejprve čímkoliv do Brna, v Brně čímkoliv na Starou osadu (z Hlavního nádraží nejlépe tramvají č. 2 směr Stará osada) a ze Staré osady pak podle předchozího popisu.

Jak se na akci dostanete autem

Z Brna i z Prahy dojeďte do Blanska nebo do Jedovnice a dál se podívejte na mapku okolí Lipovce. Parkovat lze v Lipovci zde (parkoviště jsou skryta pod písmenky P, červeným kroužkem je označena škola).

Jak to bude s jídlem

Na akci bude zajištěna sobotní snídaně, teplý polní oběd a teplá večeře, nedělní snídaně a občerstvení po bitvě. Žádné další jídlo není zajištěno, nezapomeňte se tedy sami dostatečně vybavit na celý víkend. Během společných jídel bude k dispozici várnice s čajem (ráno i k načepování do pet lahví s sebou). V objektu bude dále možné si zakoupit pivo a grenu, případně nějaké sladkosti.

Nezbytné vybavení

 • přezůvky
 • karimatka a spacák
 • ! noviny - čím více tím lépe !
 • páteční večeře (pro sebe)
 • krigl (0,5 l nádobu na pivo či grenu)
 • 1 velkou izolepu (šířka minimálně 50 mm)
 • nádoba na čaj do terénu (PET lahev, termoska)
 • ošacení v barvách armády, viz podrobnosti o šatech
 • pokrývka hlavy - šátek nebo čelenka v barvách armády
 • štít, viz podrobnosti o podobě štítu
 • brašna nebo vak k pasu na přenášení koulí během boje
 • šátek (jiný než ten, co ti bude sloužit jako pokrývka hlavy)
 • na sobotní večer se může hodit hudební nástroj či společenské hry

Zaujala tě možnost posílit jednu z armád? Tak neváhej! Vyplň přihlášku, nastuduj pravidla a přijeď 10. října do Lipovce bojovat za svého generála!