XXXVII. Moravské hvozdy

aneb Všechny cesty vedou do Brna

AKCE ZRUŠENA!!!

Z důvodu pandemie viru COVID-19

 • 4. května 1645 se švédské vojsko pod velením generála Torstenssona rozložilo u Brna. Podle všech zpráv bylo zřejmé, že posádka města je malá a město má slabé zásoby potravin i střeliva. Torstensson se proto nejprve rozhodl vyzvat velitele posádky, aby se dobrovolně vzdal. Brzy však zjistil, že veškeré vyjednávání je marné. Švédové tedy osadili všechny kláštery, kostely a budovy kolem Brna a zahájili dobývání.

Známá a slavná je historie dobývání města Brna švédskou armádou. Na její počest se již šestatřicetkrát konala recesní víkendová akce, na které se pravidelně střetávají dvě mocná vojska - Moravané v čele s plukovníkem Raduitem de Souchem a švédská armáda generála Lennarta Torstenssona.

Dvě armády, dva dny, které rozhodnou... Kdo vyhraje tentokrát?

Základní informace

16.10.-.18.10.2020

Akce je určena pro osoby starší 15. let. Cena akce je 800 Kč. Přihlášku a zaplacený poplatek je možné posílat do 4.10.2020, po tomto datu ti již nemůžeme garantovat jídlo. Počet účastníků je omezen na 120. Pokud budeš chtít tričko, je nutné se přihlásit do 7. září.


COVID-19 INFO:

Situaci kolem koronaviru sledujeme a akce proběhne, pokud to bude bezpečné a v souladu s aktuálními nařízeními. Pokud by byla akce kvůli nemoci COVID-19 zrušena, budou poplatky navráceny zpět v plné výši. Upozorňujeme, že akce je sportovního charakteru se společným přespáváním v jednom prostoru. O případném zrušení akce budete informováni prostřednictvím emailu a Facebooku.


Jaký bude průběh akce

Sraz všech účastníků proběhne v pátek 16. 10. 2020 mezi 19:00 a 20:00 na v sokolovně obce Suchý (okres Blansko). Hned po nahlášení na registraci, budou mít bojovníci čas na trénink a přípravu bojového vybavení, tj. volně letících koulí a koulí na gumičce podle předepsaného vzoru. Večer zakončí slavnostní verbování a nástup obou armád ( cca v 21 hod). V sobotu a v neděli proběhne množství bitev a klání, ve kterých budou moci obě chrabré armády prokázat své bojové umění. Předpokládaný konec akce je v neděli 18. 10. mezi 14. až 15. hodinou.


Kde se akce koná

Letošní Moravské hvozdy budou mít základnu v sokolovně v obci Suchý v okrese Blansko. GPS 49°29'00.3"N 16°45'43.6"E

Obec Suchý se nachází asi 1 km severně od obce Žďárná, přes kterou vede silnice 150 Žďár n. Sázavou - Prostějov. Suchý je cca 10 km od města Boskovice směr Prostějov.

Na akci je možné se dostat i vlakem a pak autobusem z Brna v rámci integrovaného systému Jihomoravského kraje.


DŮLEŽITÉ:

V objektu sokolovny je zakázána konzumace alkoholických nápojů. K tomuto účelu je možné využít restaurační zařízení v obci. Během soboty a neděle nebude povoleno ani tolerováno požívání alkoholických nápojů na bojišti a během bitev. Organizátoři si vyhrazují právo vyloučit z akce účastníka pod vlivem alkoholu nebo jiných omamných látek.

Jak to bude s jídlem

Na akci bude zajištěna sobotní snídaně, polní oběd, teplá večeře a nedělní snídaně. Stravování bude zajištěno z místní restaurace a bude distribuováno do vlastních misek (ešusů) v ležení z várnic. Specifické stravovací omezení hlaste v rámci registrace. Během společných jídel bude k dispozici várnice s čajem (ráno i k načepování do PET lahví s sebou).

Ubytování

Ubytování bude v Sokolovně. Spát se bude ve vlastních spacácích a na vlastních karimatkách na zemi.

Děti na akci

Na akci mohou přijet rodiče s dětmi do 15 let. Děti se přímo nemohou účastnit všech bitev, nicméně rodiče mohou pro své děti PO DOHODĚ S ORGANIZÁTORY zorganizovat vlastní program a v hlídání dětí při tomto programu se prostřídat tak, aby si ostatní mohli zabojovat po boku švédské nebo moravské armády. Pro rodiny s dětmi bude k dispozici ubytování v NEVYTÁPĚNÝCH chatkách. Cena za ubytování v chatce je za příplatek 150 Kč /osobu/noc ( myšleno za lůžko v chatce). Chatky jsou 4 lůžkové. Pokud bys přijel s dětmi vyplň speciální dotazník zde. Přihlášky pro ubytování v chatce je nutné zaslat do 1. září 2020!

Účastnický poplatek za děti se neplatí, pouze příspěvek na bydlení (150 Kč/os/noc) a na stravu (dle individuální dohody dle počtu dětí a porcí).


Nezbytné vybavení

 • přezůvky

 • karimatka a spacák

 • ! noviny - čím více tím lépe !

 • páteční večeře (pro sebe)

 • 1 velkou izolepu (šířka minimálně 50 mm)

 • nádoba na čaj do terénu (PET lahev, termoska)

 • ošacení v barvách armády

 • pokrývka hlavy - šátek nebo čelenka v barvách armády

 • štít, viz podrobnosti o podobě štítu

 • brašna nebo vak k pasu na přenášení koulí během boje

 • šátek (jiný než ten, co ti bude sloužit jako pokrývka hlavy)

 • na sobotní večer se může hodit hudební nástroj či společenské hry

Zaujala tě možnost posílit jednu z armád? Tak neváhej! Vyplň přihlášku, nastuduj pravidla a přijeď 16. října na Suchý bojovat za svoji armádu!

Nevíš o co vlastně jde?

Akce Moravské Hvozdy je již vskutku tradiční akcí pod hlavičkou Instruktorů Brno. Jedná se o recesistickou hru na motivy obléhání Brna Švédy. Vy sami si vyberete, zda chcete Brno bránit pod křídly moravské armády nebo naopak ho dobýt spolu s armádou švédskou. Hra probíhá v několika dílčích bitvách za použití papírových koulí a štítů. Každá bitva bývá jedinečná a neopakovatelná, ať už svými pravidly nebo atmosférou. Pozvi své kamarády a vytvořte vlastní kohortu.

Obrázek o akci si můžeš udělat z historického obrazového materiálu v sekci Fotogalerie a videa.

Instruktoři Brno

Moravské hvozdy je akce pořádaná pod hlavičkou Instruktorů Brno. Jsme přesvědčeni, že to, z čeho pramení zkušenosti nás všech, jsou osobní zážitky. Překonání výzvy nemůže být nahrazeno sledováním dobrodružného filmu, vyluštění šifry vlastním důvtipem je cennější než spoléhání na slečnu Marplovou a osobní setkání s divokou vodou či skalní věží nelze srovnat s cestovateskou besedou.